Zobacz
22 października, w doborowej obsadzie rusza w Katowicach 10 Silesian Jazz Festival, który na przestrzeni 10 lat zgromadził zróżnicowaną wiekowo publiczność i zdobył jej uznanie.
Jest wizytowką artystyczną miasta Katowice, a także jednego z najlepszych ośrodków edukacji jazzowej w Polsce, jakim jest Instytut Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowa obsada, edukacja, warsztaty, premiery, jazzowe odkrycia, a od ubiegłej edycji 2. Międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową – to, od kilku lat, znaki rozpoznawcze festiwalu.
W ostatnich latach wystąpiły na festiwalu polskie i mędzynarodowe gwiazdy jazzu jak: Leszek Możdżer, Adam Bałdych, Michał Urbaniak, Paweł Kaczmarczyk, Maciej Obara, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Grzegorz Nagórski, Wojciech Niedziela, Jarosław Śmietana, Krzysztof Ścierański, Adam Makowicz, Leszek Kułakowski, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Marcin Wasilewski, Henryk Miśkiewicz, RGG Trio, Anna Gadt, Sławomir Kulpowicz, Krzysztof Popek, Wojciech Myrczek,Paweł Tomaszewski, Big-Band AM., Hiromi, John Betsch, Steve Potts, Engstfeld/Weiss, Ric Margitza, Wallace Roney, Victor Levis, Ravi Coltrane, Ralph Alessi, Tony Malaby, Jim Black, Kurt Rosenwinkel, Charnet Moffet, George Cables, Kurt Elling, Curtis Filler, Ed Partyka, Mark Helias, Aron Parks, Victor Mendoza, Sofia Ribeiro.
Tegoroczna 10. edycja zapowiada się bardzo interesująco, będzie zróżnicowana stylistycznie, a upłynie pod znakiem muzyki z obszaru Jazz World Fusion, Classical Jazz Fusion i „nowych odkryć”.
Jerzy Jarosik
Dyrektor Artystyczny
10. SJF
Karnet na wszystkie koncerty: 85 zł.
Ticketportal.pl, Biletyna.pl, Kupbilecik.pl
Informacje: bow@ck.art.pl, tel. 32 609 03 31, 32 609 03 32.
CZWARTEK 22.10
FINAŁ 2. MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU NA KOMPOZYCJĘ JAZZOWĄ
10:00 - 17:00 // Akademia Muzyczna w Katowicach
WSTĘP WOLNY
Laureaci II Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową
GRAND PRIX
Nestor Gimenez Segura: Where is my free damm? / SP
II MIEJSCE
Piotr Matusik: Personal direction / PL
III MIEJSCE
Piotr Scholz: State of Mind / PL
WYRÓŻNIENIE
Daniel Felipe Tamayo Gomez: Remote Panorama / DE
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Adam Jarzmik: Noche de Luna / PL
Ponad 60 % głosów!
MYRCZEK & TOMASZEWSKI
19:00 // Akademia Muzyczna w Katowicach
Bilety: 20 zł
Myrczek & Tomaszewski to jeden z najciekawszych jazzowych duetów ostatnich lat. Stworzyli go dwaj młodzi, ale uznani już na świecie muzycy jazzowi: wokalista WOJCIECH MYRCZEK (laureat m.in. Bielskiej Zadymki Jazzowej, 2010 oraz Shure Montreux Jazz Voice Competition, 2013) oraz pianista, aranżer, muzyk sesyjny PAWEŁ TOMASZEWSKI. Wydany nakładem wytwórni For Tune w 2014 roku debiutancki krążek Myrczka & Tomaszewskiego pt. LOVE REVISITED, spotkał się z pozytywnymi recenzjami krytyków, zachwycił nawet samego MICHAŁA URBANIAKA:
„To niesamowite, że dwóch muzyków nagrało tak kolorową i zróżnicowaną płytę, która brzmi jak orkiestra symfoniczna i big-band w jednym.”
Jak podkreślają redaktorzy Jazz Forum:
„..siła duetu tkwi w przenikaniu się dwóch indywidualności, które emanują charyzmą, muzyczną pomysłowością i dbałością o każdy dźwiękowy szczegół. … To ten poszukiwany rodzaj muzyki, który sprawia, że w momencie gdy kończy się czas odtwarzania płyty naturalnie wciskamy ponownie przycisk „play”.”
Wojciech Myrczek – wokal
Paweł Tomaszewski – fortepian
impreza towarzysząca
PIOTR WOJTASIK QUINTET
21:00 // Jazz Club Hipnoza
Bilety: 15 zł
Piotr Wojtasik Quintet prezentuje jazz nowoczesny, momentami idący w stronę free jazzu. Muzyka grupy określana jest mianem wyważonego połączenia mainstreamu z elementami muzyki słowiańskiej. Lider zespołu Piotr Wojtasik to artysta dobrze znany melomanom w Polsce i na świecie. Dość powiedzieć, że w rankingu magazynu JAZZ FORUM uznano go za najpopularniejszego polskiego jazzmana. Zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 roku, nagrywał i koncertował m.in. u boku takich gwiazd jazzu jak: Kenny Garrett, Billy Harper, Gary Bartz, Dave Liebman, Victor Lewis, Daniel Humier, Joachim Kuhn czy Michel Donato, a na polskim rynku współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Andrzejem Jagodziński, Maciejem Sikałą, Lorą Szafran, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Baronem. O sile muzyki zespołu Wojtasika, świadczy prócz jej lidera i to, iż rozsmakował się w niej jeden z głównych saksofonistów świata, mistrz spokojnej wyważonej improwizacji ANDY MIDDLETON.
Piotr Wojtasik – trąbka
Andy Middleton – saksofon tenorowy
Michał Szkil – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Eric Allen – perkusja
PIĄTEK 23.10
Jazz World Fusion
COMMON BOND / ORKIESTRA NAXOS
18:00 // Centrum Kultury Katowice
Bilety: 30, 20 zł
Orkiestra Naxos to polska odpowiedź na coraz popularniejszy na świecie nurt muzyczny łączący kultury i gatunki muzyczne: muzykę grecką i arabską z funky i muzyką klasyczną, elementami jazzu i muzyką żydowską. Autorem NAXOS jest MILO KURTIS – współzałożyciel Maanamu, członek Osjan, Izraela, Voo Voo i innych kultowych, polskich zespołów. Wspólnie z Konstantym Joriadisem stworzył w 2012 roku orkiestrę skupiającą wybitnych artystów z Syrii, Jemenu, Grecji, Izraela i Polski. Efektem było wydanie przez Warner Music debiutu płytowego Naxos – PODRÓŻ DOOKOŁA MÓZGU i koncert premierowy w Studio im Agnieszki Osieckiej Programu III Polskiego Radia. Orkiestra NAXOS koncertuje w 9-osobowym składzie. Artyści są ubrani na czarno, Milo w białej, arabskiej galabii. Elementy wizualne towarzyszące koncertowi powodują, że występ tej Orkiestry to prawdziwy muzyczny spektakl, który na długo pozostaje w pamięci.
Milo Kurtis – demiurg, klarnet, trombita, głos, instr. perk.
Konstanty Joriadis – szef muzyczny, syntezatory, śpiew
Rasm Al-Mashan – śpiew
Mateusz Szemraj – gitara, oud, saz, bouzouki
Lena Romul – saksofony
Piotr Olszewski – bass
Kamil Siciak – perkusja
Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne
Michał Przytuła – dźwięk
Założony przez gitarzystę KOBI SHEFI izraelski ensemble z Tel Avivu wykonuje oryginalną muzykę inspirowaną motywami z Bałkanów, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. Członkowie zespołu pochodzą z różnych środowisk muzycznych: od muzyki klasycznej, poprzez jazz do rocka i muzyki etnicznej, posiadają własny styl i doświadczenie, a tym co ich łączy jest „czysta miłość do muzyki”.
Kobi Shefi – gitara
Roni Zadik – perkusja
Chen Meir – instrumenty perkusyjne
Naama Levy – wokal
Zur Bn Zeev – kontrabas
Omer Rizi – keyboard
impreza towarzysząca
BARTŁOMIEJ WITEK QUARTET
21:00 // Synergia Music Club
Bilety: 15 zł
Choć to całkiem świeży projekt na polskiej scenie jazzowej, już zdobywa pierwsze nagrody. Założony w 2014 roku przez wibrafonistę i kompozytora młodego pokolenia BARTŁOMIEJA WITKA i studentów Akademi Muzycznej w Katowicach, zespół otrzymał niedawno główną nagrodę na festiwalu School and Jazz festival Lubaczów 2015. Brzmienie kwartetu to fuzja muzyki jazzowej, rockowej, elektronicznej i klasycznej, gdzie połączenie elektronicznych instrumentów ze skrzypcami daje unikalny charakter bandu.
Bartłomiej Witek – malletKat
Dariusz Worek – skrzypce
Marcin Chryczyk – gitara basowa
Damian Szajkowski – perkusja
SOBOTA 24.10
Nowe Odkrycia
VEHEMENCE QUARTET / MATEUSZ PAŁKA, SZYMON MIKA QUARTET / TRJAN
18:00 // Centrum Kultury Katowice
Bilety: 30, 20 zł
VEHEMENCE (fon: viimens) QUARTET
Laureaci Grand Prix na Tarnów International Azoty Jazz Contest 2014 orazGrand Prix 51. Jazz nad Odrą 2015; jak sama nazwa wskazuje (vehemence – łac. gwałtowność); prezentują muzykę żywiołową i pełną spontaniczności. Wyjątkowe i jednolite brzmienie frontmanów – WOJCIECHA LICHTAŃSKIEGO i MATEUSZA ŚLIWY – w połączeniu z nadzwyczaj energiczną sekcją rytmiczną – sprawiają, że zespół brzmi niezwykle unikatowo, wprowadza słuchacza w rodzaj muzycznego transu, zaprasza do wspólnej podróży. Kwartet prezentuje autorski program podany przez już utytułowanych muzyków młodego pokolenia, którzy mają na koncie współpracę z takimi postaciami jak: Randy Brecker, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski czy Jacek Kochan.
Podczas festiwalu odbędzie się premiera ich debiutanckiej płyty wydanej nakładem ForTune Records pod tytułem ANOMALIA.
Wojciech Lichtański – saksofon altowy
Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy
Alan Wykpisz – kontrabas
Szymon Madej – perkusja
MATEUSZ PAŁKA / SZYMON MIKA QUARTET
Czwórka utalentowanych muzyków młodego pokolenia, którzy wierzą „w popyt na jazz” oraz „w sugestywne melodie” i dlatego taki jasno brzmiący tytuł postanowili nadać swej debiutanckiej płycie: POPYT właśnie. Jak twierdzą, „muzyka powinna być „długodystansowa” – przetrwać upływ czasu i zmieniające się mody”. Muzykę grupy wyróżnia siła współbrzmienia, prawdziwe zespołowe granie oraz dwie wielkie indywidualności twórcze: obsypywany nagrodami na festiwalach jazzowych w Polsce i na świecie, lider i założyciel grupy – gitarzysta SZYMON MIKA, oraz kompozytor i pianista MATEUSZ PAŁKA. Kwartet powstał jesienią 2012 roku w Krakowie. Muzyka grana przez kwartet jest inspirowana przez współczesną scenę amerykańską i europejską; to mieszanina własnych kompozycji, improwizacji, standardów jazzowych.
Mateusz Pałka – fortepian
Szymon Mika – gitara
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Masłowski – perkusja
Najnowszy projekt JANA SMOCZYŃSKIEGO – pianisty, kompozytora, aranżera i producenta muzycznego znanego na muzycznej scenie jazzowej za sprawą formacji swego młodszego brata: Mateusz Smoczyński Quintet, współpracy z URSZULĄ DUDZIAK, KayahTransoriental Orchestra oraz autorskiego projektu Smoke & The Smokes. W 2004 roku, artysta stworzył własne, profesjonalne studio nagraniowe oraz wydawnictwo płytowe – Tokarnia Music Production. W 2014, został nominowany do nagrody FRYDERYK w kategorii Artysta jazzowy roku.
Jan Smoczyński – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Jan Młynarski – perkusja
NIEDZIELA 25.10
Jazz Classical Fusion
JAZZ SYMPHONY PAWEŁ TOMASZEWSKI !prapremiera! / ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET
18:00 // Centrum Kultury Katowice
Bilety: 30, 20 zł
Polski kompozytor, pianista i aranżer. Ukończył studia muzyczne w zakresie kompozycji i aranżacji oraz fortepianu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podczas studiów uformował własny zespół jazzowy Tomaszewski Trio z Andrzejem Święsem (kontrabas) oraz Pawłem Dobrowolskim (perkusja). Jest laureatem nagrody indywidualnej dwóch edycji festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (2003 i 2004), zdobył również wiele nagród ze swoim zespołem Tomaszewski Trio. W 2009 roku uczestniczył jako pianista w nagraniu płyty Kwartetu Grzegorza Nagórskiego, która otrzymała prestiżową nagrodę – Fryderyk 2009 za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Dwie płyty z jego udziałem były nominowane do nagrody Fryderyki 2012: Grzegorz Nagorski Quartet Over and Over w kategorii Jazzowy Album Roku oraz Marta Król The First Look w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Komponuje głównie na potrzeby swoich projektów autorskich. Jako aranżer współpracował z Jarosławem Śmietaną i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i wieloma innymi.
Symfonia Jazzowa Pawła Tomaszewskiego to konfrontacja dwóch tytanów – fundamentalnego reprezentanta dorobku muzyki europejskiej jakim jest orkiestra symfoniczna z najjaśniejszym symbolem kultury amerykańskiej – big-bandem. Ta wielobarwna, czerpiąca inspiracje z różnorodnych kultur kompozycja, z pewnością skłoni niepokornych miłośników jazzowych dysonansów do refleksji, a zagorzałych wyznawców muzyki poważnej otworzy na świat rytmu i żywiołowej improwizacji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Legenda polskiego jazzu i jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych, którzy kultywują muzyczną kulturę i tradycję swego kraju. Na repertuar jego kwintetu składają się utwory o charakterze etniczno-jazzowym. Są to zarówno kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych – oberku, kujawiaku, krakowiaku, z charakterystycznym wyraźnym wpływem muzyki góralskiej, jak i melodie świadczące o zainteresowaniu muzyką etniczną spoza granic Polski. W niektórych kompozycjach słychać wpływy arabskie i hiszpańskie. Wszystkie utwory, grane przez zespół złożony z czołowych polskich jazzmanów, są oryginalnymi kompozycjami lidera.
Zbigniew Namysłowski – saksofony altowy, sopranowy i sopranino
Jacek Namysłowski – puzon, tuba
Grzegorz Tarwid – fortepian
Paweł Pszczoła Puszczało – kontrabas
Grzegorz Grzyb – perkusja


